Twitter Kavramları ve İpuçları


Bu yazımda bir twitter kullanıcısı olarak Twitter'da kullanılan kavramları açıklamaları ile listeliyorum.Hataları,  eksikleri kısacası söylemek istediğiniz herhangi bir şeyi yorum bölümünde belirtirseniz gerekli düzenlemeleri yapmaktan memnun olurum.KAVRAMLAR

ETİKET, TAG veya HASHTAG, başında # karakteri bulunan, boşluk içermeyen, üzerine tıklayabildiğimiz ve tıkladığımızda twitter'da kendi arama sonuçlarını bize gösteren sözcüklerdir. Dikkat çektiği, farklı olduğu ve kolayca arama yapılabildiği(tıklanarak) için TT yapmak için tercih edilir. Arama yapılabilmesindeki kolaylık ve eşsizliği nedeniyle kimler o tag'i yazmış ise tıklayarak hemen görebilir, o konuya dair bilgi edinebiliriz. Fikirlerimizi de aynı tag'i yazarak paylaşır, o konuya dahil olduğumuzu belli ederiz. Çok etkili olmasa da takipçi kazanmak için iyi bir yöntemdir. Örnek bir tag: 

#bugünÖğretmenlerGünü

RT veya Retweet, bir kullanıcının yazmış olduğu bir tweetin bizim takipçilerimiz tarafından görülmesini sağlamak için o tweete yaptığımız eylemin ismidir. Bir tweet'i RT ederek çoğunlukla beğendiğimizi, duyurmak istediğimizi veya nadiren tam tersi tepkimizi anlatırız. Tweet'i atan o kullanıcının adı göründüğü için en etkili takipçi kazandırma yoludur. Kazanma değil kazandırma. Yani birbirimize takipçi kazandırmanın en etkili yolu birbirimizin güzel tweetlerini RT etmemizden geçiyor. Bir tweet'i RT ettiğiniz zaman o tweeti yazan kişi onu RT ettiğinizi görür ve büyük ihtimal size karşı sempati kazanır(onlarca kişi RT etmişse işe yaramaz tabi ki). Aynı şekilde siz de "@Bağlan/ Etkileşimler" seçeneğinden RT edilen tweetlerinizi görebilirsiniz. RT ettiğiniz tweet, bunu geri almadığınız veya sahibi tarafından silinmediği sürece sizin profilinizde durur. Yeni atılmış bir tweeti RT ettiğiniz anda hiçbir şey olmamış gibi gelir ancak sorun yoktur. Sadece o tweet'in üzerinden az bir süre geçtiği için o tweeti zaten Zaman Akışı'nda görebilen kişiler tarafından o tweet görülmez. O kullanıcıyı takip etmeyen takipçilerinizin Zaman Akışı'nda anında görünecektir, şüpheniz olmasın. Profilinizi açarak bundan emin olabilirsiniz. Ve korumalı hesaplara ait tweetler RT edilemez.

TT veya Trending Topic, yeni adıyla Gündem veya Trends, nasıl hesaplanıp listelendiği şaibeli olmakla beraber twitter'da belirli bir bölge veya bütün dünyaya ait tweetlerde en çok geçen kelime veya kelime gruplarının listelendiği başlıktır. En çok geçen kelime veya kelime grubu en üstte olmak üzere sıralanır. Seyrek de olsa mesela sadece İspanyolca tweet atan kullanıcıların attığı kelime(ler) Türkiye TT'ye girebilmektedir. Yani her TT olmuş kelime(ler), Türkiye gündemini anlatır anlamında değildir. Ayrıca bazı sık tekrarlanan kelimelerin spam(reklam veya gereksiz tekrar diyebiliriz) olarak algılanması sayesinde TT vardır. Örneğin "bir","bu","ve","çünkü" vs. gibi kelimeler spam sayıldığı için TT farklı farklı öğelerden oluşmaktadır. Ancak bu başarılı sistem bazen başımızı en çok ağrıtan şeydir. Bir tag veya kelimeyi TT yapmak için durmadan art arda tekrarlamamız ve bunu çok kişinin sürekli yapması, o tag veya kelimenin spam olmasına yol açabilmektedir. Spam olmamasını garanti altına almak için çok kullanıcının benzersiz ve az tweet'te o tag'i kullanması gereklidir.

Mention etmek/atmak veya Bahsetmek, bir tweeti atarken istediğimiz bir kullanıcının o tweeti kendisine cevap olarak veya sırf okuması için göndermiş olduğumuzu belirtme yolumuzdur. Sadece tweet'in herhangi bir yerinde @kullaniciadi şeklinde yazmamız yeterlidir. Yazarken önünde veya arkasında herhangi bir kelime varsa arada bir boşluk olması şarttır. "kullaniciadi" kullanıcı adlı kişi sizi takip ediyorsa anında Zaman Akışında kendisine tweet yazılmış olduğunu görecektir. Ancak mention etmenin en büyük getirisi, o kullanıcı sizi blocklamamışsa takip etse de etmese de ne zaman olursa olsun siz silmediğiniz sürece "@Bağlan" seçeneğine tıkladığında o tweet'i görebilecek olmasıdır. Yani sizi engellememişse mutlaka görür. Siz de aynı şekilde size cevap yazanları "Bahsedenler" seçeneğine tıklayarak görebilirsiniz. Bir tweet'teki Reply(Cevapla)'ya tıklayarak (hangi tweetine cevap olarak attığınızı göstererek) veya o kullanıcı adını @ ile yazarak (bir tweet'e cevap olmadığını göstererek) mention edebilirsiniz. Ancak hesabınız korumalı ise o kullanıcı tarafından takip ediliyor olmanız şart.

DM, Direct Message veya Direk Mesaj, twitter'da bütün takipçilerinizin görebileceği ve profilinize girebilen herkesin göreceği halka açık tweet atabilmenin yanısıra halka açık olmayan ve sadece istediğiniz bir kullanıcının görebileceği türde de mesajlar atabilirsiniz. Bu masajlarda yine karakter sınırı 140 olup istediğiniz bir kullanıcıya gönderebilmeniz için tek ama tek gerekli koşul, o kullanıcının sizi takip ediyor olmasıdır. Yani sizi takip eden herkese DM atabilirsiniz. Burada fark edilen ilginçlik sizi geri takip etmeyen birisinin size DM atabileceği ve sizin ona geri cevap atamamanız gerçeğidir. Siz kendi attığınız DM'leri silebileceğiniz gibi size atılan DM'leri de silebilirsiniz. Sadece en son 100 DM'niz görünürde kalmasına karşın daha eski DM'leriniz siz veya karşı taraf silmediği sürece asla silinmemektedir. Ve bir süredir fark ettiğim bir sorun olarak, DM'ler bazen kendi kendine silinip aylar sonra ortaya çıkabiliyor.

Reply veya cevap, diğer paragraflarımda da çeşitli detayların bulunduğu üzere bir tweete cevap olarak atılan tweettir. O tweetin sahibini Mention etme zorunluluğu vardır. Bunun yanında 140 karakter dilediğiniz kadar kullanıcıyı da Mention edebilirsiniz. Mention ettiğiniz herkes o tweeti @Bağlan'a tıklayınca görecektir.

Favori, korumalı veya korumasız fark etmez, görebildiğiniz bütün tweetlerin altındaki linke veya düğmeye tıklayarak o tweeti favorilerinize ekleyebilirsiniz. Favoriye ekleyince o tweet sizin favorilerinizde (sahibi tarafından silinmediği sürece) kalmaya devam edecektir. Bu şekilde hem o tweete olan beğeninizi ifade edebilir hem de bir liste oluşturur gibi hep elinizin altında durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca cevap yazmak istenmeyen mentionlar için "gördüm" işareti olarak da kullanılmakta.

#FF veya follow friday en basit açıklama ile kullanıcıların birbirlerine takip etmeleri  için hesap önermesidir. Ancak net olan bir şey vardır ki çok fazla işe yaramamaktadır. Çünkü esas amacı o kullanıcıya değer verdiğinizi, onu unutmadığınızı göstermektir. Sadece cumaları yapıldığı için Türkçesine "takip cuması" denilebilecek bir isme sahiptir. Takip etmek için seviyeli hesaplar arıyorsanız, samimiyetine inandığınız kullanıcıların #FF lerinde mention ettiği kullanıcılara tek tek bakmanızı tavsiye ederim. Olağan bir #FF tweeti şu şekildedir:

#FF @onerdiginizkullanici

veya

#FF @kullanici1 @kullanici2 @kullanici3 @kullanici4

Dilerseniz hem tanıtım hem de o kullanıcıya beğeninizi göstermek amacıyla bir şeyler de yazabilirsiniz:

#FF @kullaniciadi Çok iyi tweet atar

s.o veya s/o kısaltmalarına #FF'in farklı bir çeşidi diyebiliriz. #FF yerine karşımıza çıkabilir. Aynı şekilde paylaşılır.

S.O >> @kullaniciadiTWEET ATARKEN

Birisini mention ederken Cevapla(Reply)'a tıklayarak cevaplarsanız, tweetiniz o tweete cevap olarak gönderilmiş olur.

Bir kullanıcıyı mention ederken @kullaniciadi kısmı tweetin en başında ise o tweet sadece ama sadece ikinizi birden takip eden kullanıcıların Zaman Akışı'nda görünür. Evet o tweet profilinizde görünür ancak sonuçta oldukça az kişi o tweeti görmüş olur. Sadece görülmesi önemli olmayan tweetlerinizi bu şekilde atın: Muhabbet ederken vs.
Eğer @kullaniciadi kısmı tweetin en başında değilse sizi takip eden bütün kullanıcıların Zaman Akışında tweet olarak görünür. Görülmesini istediğiniz cevapları bu şekilde atın.

Hesabınızdan çıkış yapmadan önce son 3 tweetinize (sayı önemli, son 3 tweet) dikkat ederek ayrılın. Mesela güzel özlü sözler, size dair bir şeyler veya komik 3 tweet ile ayrılın hesaptan. Geri takip sayınız artacaktır. Ayrıca bu son 3 tweet'e RT ettiklerinizin dışındakiler yani sadece sizin yazdıklarınız dahildir.

Kopyala yapıştır bir tweet atmanız hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Bu tür bir tweet atınca genellikle sorun çıkmamasına karşın sürekli tekrarladığınız takdirde elbet sizi uyaran çıkacaktır. Bu sebepten dolayı kullanıcı adını değiştirmek zorunda kalan veya hesabını kapatan hesap sayısı hiç de az değildir.

Bir tweet'i düzenleyerek veya korumalı tweetleri RT edebilmek için belirli iki kalıp vardır. Yaygın olan ve tercih edilen kalıp şu şekildedir:

RT @kullaniciadi: <tweet metni>

Ve diğer yaygın olmayan da:

<tweet metni> via @kullaniciadi

veya Türkçesi

<tweet metni> aracılığıyla @kullaniciadi"  şeklindedir.

Twitter(facebook'un aksine) belirli bir kültür seviyesindeki insanlardan oluştuğu için dilbilgisi kurallarına (özellikle ayrı yazılması gereken "de, da" ve "ki" eki) hassas insanlar da bol miktarda bulunmaktadır. Lütfen elimizden geldiğince dilbilgisi kurallarına dikkat edelim.


HESAP TÜRLERİ

RT hesaplar, çoğunlukla takibe takip yöntemi ile bir takipçi kitlesi edinerek takipçilerinin güzel tweetlerini RT eden hesaplara denir. Tesadüfen gördükleri ya da çok RT almış olan tweetleri RT edebildikleri gibi takipçilerinden gelen DM'lerdeki tweet linkleri ile bu tweetleri RT ettikleri olur. Şahsi mesaj ve mentionlaşmayla hiç uğraşmayanlar olduğu gibi biraz uğraşanları da mevcuttur. Hem iyi tweet atan insanlar ile karşılaşma hem de iyi tweetlerinizi daha çok kişiye duyurma açısından yararlı hesaplardır. Ve takipçi kazandırma konusunda çok başarılılardır.

Takibetakip followtofollow takipedenitakipederim ederim türü hesaplar, isminden anlaşılacağı üzere kendisini her takip edeni geri takip eden ve bu şekilde daha çok takipçi kazanmayı amaçlayan hesaplardır. Daha çok takipçi bulabilmek için sürekli olarak follow-unfollow ile uğraşanları da vardır. Kimi özellikle yabancı hesap sahipleri, amaçsızca takibe takipten başka bir şey yazmadan, hiçbir şey paylaşmadan belli bir takipçi kitlesi edinerek bu hesapları maddi çıkarlarına yönelik kullanabilmektedirler.

RSS hesap, herhangi bir internet sitesine ait veya öylesine açılmış hesaplardan bir veya daha fazla sitedeki haberleri veya yazıları belirli bir düzen içinde otomatik olarak paylaşan hesaplardır. Twitter'da bol vakit geçiriyorsanız haberleri takip etmek için idealdir. Bazıları geri takip ederek takipçi kitlesini daha hızlı artırma peşindedir.

Fenomen hesapları, gerçek hayatta ünlü olmamalarına karşın belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış ve belirli bir türde başarılı tweetler atan hesaplardır. Bazıları kendilerine ait çeşitli özgün sözleri paylaşırken bazıları çeşitli olaylara dair özgün komik veya küfürlü tweetler atmaktadır. Takip/takipçi sayısından sizi geri takip edip etmeyeceğini, profilini açarak mention attığınızda size cevap dönüp dönmeyeceğini hemen anlayabilirsiniz. Tweetleri RT rekoru kırmakla birlikte çalınma rekoru da kırmaktadır.

Özlü söz hesapları, sık sık genellikle aşk ve dostluk içerikli özlü söz içeren tweetler atan hesaplardır. Çoğunlukla takibe/takip hesaplardır ama olmayanları da vardır. Güzel sözler okumak ve araştırmak için iyi kaynaklardır.

Onaylanmış hesaplar, Twitter'ın istediği koşulları yerine getirerek Twitter'a başvurup hesabın kendisine ait olduğunu belgelemiş olan hesaplardır. Çoğunlukla gerçek hayatta ünlü olan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Maalesef her isteyen bu tür bir hesap alamamaktadır. Bir hesabın onaylanmış olup olmadığını anlamanın tek yolu kullanıcı isminin yanında bulunan mavi onay işaretidir.

Dikkat edilecek hesaplar
-Karşılıklı takip ettikten sonra takip etmeyi bırakanlar,
-Karşılıklı takip ettikten sonra kullanıcı adını değiştirip takip etmeyi bırakanlar,
-Sürekli olarak başka bir veya birkaç hesabın paylaştıklarını RT eden hesaplar,
-Sürekli olarak DM yoluyla (hediye kazandınız, bu resmini gördün mü vs. şeklinde) link gönderen hesaplar.
-Reklam yapan hesaplar, özellikle link vererek reklam yapanlar,
-Durmadan birilerini mention ederek bir şeyler saçmalayan, takipçi kazanmak dışında hiçbir amaç için kullanılmayan hesaplar.
-Hiç kimseyi mention etmemiş, çok az veya çok tweet atan hesaplar.


TT YAPMAK ÜZERİNE

TT çalışması: Ya hep birlikte ya hiç.

Önemli bir miktarda hesabın desteği olmadan asla TT'ye başlık sokamazsınız. Bir takım, bir parti, belirli özellikteki insanlar(öğrenci, öğretmen vs.) veya oldukça tepki toplayan bir olay-kişi gibi çatıların altındaki TT hedefleri çok daha etkili olur. Yani yeterli miktarda kişiye sesinizi duyuramıyorsanız ve yeterli desteği toplayamayacaksanız TT'ye bir başlık sokamazsınız.

TT'ye başlık sokmada en başarılı olanlar şüphesiz en çok takipçileri olanlardır. İlgi çeken-saçma bir tag veya kelimeyi sıradan bir fenomen dahi TT'ye sokabilir.

TT yapmak istediğimiz bir tag'ı içeren bir tweeti asla ama asla ama asla Retweet etmeyin. Gereksiz bir kalabalık oluşturarak takipçilerinizi daha da rahatsız edecektir. Ve RT'niz TT için sayılmayacak, yarar değil zararınız olacaktır. TT yapmak için paylaşmak istediğiniz tag'ı kopyalayın, benzersiz ve uzun bir tweet yazın, istediğiniz yerine(önünde veya arkasında bir kelime varsa arada bir adet boşluk bulunmalı) o tag'i yapıştırın, gönderin gitsin.

TT ve tag çalışmalarına katılıyorsanız kesinlikle ama kesinlikle korumalı bir hesap kullanmayın. Veya korumasını kaldırın, TT çalışması bittikten saatler sonra(hatta bir gün sonra) tekrar korumaya alın. tweetleriniz sistem tarafından okunmayacağı ve sayılmayacağı için tamamen boşuna uğraşmış olursunuz.

TT çalışması yapıyorken tag içeren bir tweet'te bir veya iki kişiyi mention edebilirsiniz. Ama her tag içeren tweetiniz için bunu yapmayın. Çoğunun mention'suz tweet olmasına dikkat edin. Sadece TT çalışması yapmadığımız zamanlarda mention ve tag'i birlikte kullanmaya ağırlık verin. Ve de aynı kullanıcıya art arda tag'li mention atıp durursanız o kişiyi kazanmak yerine kaybeder, haksız konuma düşersiniz.

Asla art arda | #hashtagimiz 1 | #hashtagimiz 2 | #hashtagimiz aa | #hashtagimiz bb | #hashtagimiz .... | şeklinde tweetler atmayın. Her tweetiniz benzersiz olsun ve aralarında en az 1 dakika bekleyin.


DİĞER

Twitter'da olmadığınız zaman gelen Mention, DM veya yapılan RT'lerden ya da bir veya birden fazla kullanıcının attığı tweetlerden kısa mesaj yolu ile haberdar olabilirsiniz. Ülkemizde Avea, Turkcell ve Vodafone bildirim hizmetini desteklemektedir.

Devlet büyüğü, gazeteci, ünlü veya twitter fenomenlerine ulaşmanın tek ama tek yolu onları MENTION etmektir. Bu nedenle lütfen dikkatli kullanın. Anlamlı ve kalpten vurucu bir tweet yazın, gönderin. En etkili ulaşım yöntemi budur. Eğer o kişi diğer kullanıcılara değer vermiyorsa zaten hedef kitlenizden değildir. Eğer değer veriyorsa sizin tweet'inizi mutlaka okur. Yüzlerce tweet yerine kalpten vurucu birkaç tweet çok daha etkilidir, inanın.

Size Direct Message yolu ile gönderilen hiçbir linke tıklamayın. Özellikle İngilizce bir şeyler yazan bir mesaj ise kesinlikle tıklamayın. Twitter şifreniz çalınabilir. Mesajı hiç umursamadan silin. Bazı hesaplar, kullanıcılarının herhangi bir suçu olmadan durmadan bu tür DM'ler atabilmektedir. Sebebi bu tür linklere tıklamış veya reklamlı uygulamalara izin vermiş olmalarıdır.

Twitter hesabınızı uzun süre kullanmak niyetinde iseniz hemen ilgi alanlarınıza dair üç-dört tane tweet atın ve o alana ait genel terimleri üstteki arama kutusuna yazın. Örneğin ünlü isimleri, müzik türleri, spor takımları... Ve ilginizi çekecek türde tweet atmış olanları takip etmeye başlayın. Büyük ihtimal onlar da sizi takip etmeye başlayacaktır. Bu şekilde ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz insanlarla muhabbet edebilir, o konular ile ilgili birçok gelişmeyi ilgili insanlara duyurabilir ve gelişmeleri siz de onlardan takip edebilirsiniz.

Daha geniş bir takipçi kitlesine ulaşmak istiyorsanız Twitter'a günün farklı farklı saatlerinde  girmeye çalışın. Kullanıcıların çoğu 20 ila 23 saatleri arasında etkin olsa da farklı zaman dilimlerinde etkin olan kullanıcıları da ihmal etmemek gerekir.

10K veya 20K hesap şeklinde tabir edilen binin katlarıdır. K, kilo demektir. 10 bin takipçili hesap veya 10 bin tweet paylaşmış hesap gibi anlamlara gelir.


BEYAZ HİLELER

Twitter hesabınızı kullanmaya başlayalı bir aydan fazla olmuş ve takip/takipçi sayınız birkaç yüzü aşmış ise biraz takibi bırakma zamanı gelmiş demektir. Ancak tabi ki sizi takip eden birini geçerli bir sebebiniz yok iken takip listenizden çıkarmayı denemeyin. Bu, büyük bir prestij kaybına sebep olabilir. Peki kimleri takip etmeyi bırakmalı? Üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen sizi geri takip etmeyenleri ve en önemlisi bir aydan daha uzun süredir tweet atmayanları. Bu işlemleri kolaylaştırmak için hazırlanmış çeşitli siteler mevcuttur ancak güvenilir ve yaygın olanları tercih etmek önemlidir. Ben justunfollow u kullanıyorum çünkü bir aydan daha uzun süredir etkin olmayan kullanıcıları takibi bırakmak için de seçenek sunuyor. Tek kötü yanı ücretsiz kullanımda günde 50 işlem hakkı vermesi. Zaten bir gün için 50 unfollow da fazlası ile yeterli. Uzun vadede çok daha popüler bir kullanıcı olabilmek için bu tür beyaz hileler gereklidir.

Sayıları gitgide artan takipçi kazandırma uygulamaları ile takip ettiğiniz hesapların kalitesini önemsemeden sadece geri takip sayınızı önemsiyorsanız hızlı bir başlangıç elde edebilirsiniz.

Not: Blogger sınırlarından dolayı 200 yorumu aşmaması için eski yorumları sürekli olarak siliyorum.

Bu yazı Öğretmenlerin Twitter Kardeşliği'ne ithaf olunmuştur.

İlgili yazım: Twitter Üst Düzey İpuçları

86 yorum :

 1. Belirsiz bir süre bakamayacağım.

  YanıtlaSil
 2. onn duvarında snn ona yazdgın gorunmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. engellediğim kişinin profilini tweetlerini herşeyini görebiliyorum hala.benim tweetlerim gizli.engellediğim bu kişinin herhangi bir tweetini favoriye eklersem o kişi bunu görebilir mi?mail gider mi?telefonuna bildirim gider mi?

   Sil
 3. admın sana bişey sormak istiyorum kendi dm kutumdaki mesajları silmiştim ama nasıl olduysa kız arkadasımın bı tanıdıgı benım hesabıma bıle gırmeden dm dekı sılınen mesajlara ulaştı bu nasıl mumkun olabılıyor ayrıca o kısıyı dava etmeyı dusunuorum

  YanıtlaSil
 4. Twittera her girdiğimde şifremi doğru yazdığımdan eminiim ama kabul etmiyor hergün şifremi yenilemek zorunda kalıyorum ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
 5. dm de silinen msjlar geri geliyormu ben sıldıgım msjları baskası kendı pc den blp ındrıdı sıldgm btn kısılerle olan msjlarımı

  YanıtlaSil
 6. ya engellediğim birinin engeli kaldırmak istiyorum ama profiline ulaşamıyorum şuan napabilirim acil

  YanıtlaSil
 7. dm atakerken sunucu hatası dıyr neden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çünkü o kişinin de seni takip etmesi gerekir. birbirlerinizi takip edeceksiniz yani.

   Sil
 8. takip ettiğim korumalı hesaplar beni takip etmiyorsa attığım mentionları görebilirler mi

  YanıtlaSil
 9. engellediğim kişinin profilini tweetlerini herşeyini görebiliyorum hala.benim tweetlerim gizli.engellediğim bu kişinin herhangi bir tweetini favoriye eklersem o kişi bunu görebilir mi?mail gider mi?telefonuna bildirim gider mi?

  YanıtlaSil
 10. Mrb.benim twiterde profil resmim attgm twitlerde ve hastaglarn ana sayfasinda gorunmuyor .sadce kendi profilmme bktigmda gorunuyor.sebep?yardmci olursanz sevnrm

  YanıtlaSil
 11. twitterda beni takip etmeyen bir kişiye tweet atsam tweetim gider mi? ( mention 'layarak.) ?

  YanıtlaSil
 12. merahaba. benim bir kaç twitter hesabım var bunları bir hesaptan konturol edip bir hesaptan hepsine twit atmam mumkunmu

  YanıtlaSil
 13. merhaba twitterda yeniyim ve şifrem ile e postam doğru olduğu halde girmiyor sıfırlamayı denedim sadece o zaman girebildim sonrasında kabul etmedi yani her twittera girişte şifre sıfırlıyorum ne yapmam gerekir?

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Twitterda hesabımı korumaya aldım, twittlerim kendim takip edip ama beni takip etmeyenler tarafından görülebilir mi? Görebilmesi için korumayı kaldırmam mı gerekiyor?

  YanıtlaSil
 15. merhaba. tesekkurler yardimlariniz icin. ben mesela icinde ISTANBUL gecen bir twit atiyorum. sonra search'e ISTANBUL yazip bakiyorum, benim tweet'im kesinlikle gorunmuyor. oysa ISTANBUL uzerine site yapiyorum ve her gun 10 twit atiyorum, ayarlara baktim, bir sey goremedim. ayrica cok genel bir konuda calisamiza ragmen sadece 60 kusur takipci var. ozellikle twitlerimizin gorunmemesinin neden ne olabilir? lutfen yardim.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba ,eski tarihte attığım bir tweti tekrar yazmadan atabilir miyim?

  YanıtlaSil
 17. Merhaba. Bir kişinin twitter hesabı onu gizliden takip eden birinin gün içerisinde bir çok kez sayfasını kontrol etmesi nedeniyle bloke olur mu? Daha doğrusu birinin hesabını sürekli takip etmek o kişinin hesabını bloke eder mi? Bir de gerçekten profilini kimin ziyaret ettiğini gösteren bi uygulama yok değil mi?

  YanıtlaSil
 18. ya ben twitter translater a girdim fakat dili yanlış seçmişim bu konuda bilginiz var mıı

  YanıtlaSil
 19. Foursquare da check-in yaptığımda eski kullanıcı adımı gösteriyor neden?

  YanıtlaSil
 20. Mrb, istemediğim halde hergün takip ettiğim kişi sayısı çoğalıyor her seferinde engelliyorum ama yeniden aynı kişileri takip etmiş görünüyorum bunun bir yolu var mı?

  YanıtlaSil
 21. ben takipleşmdimiz birinin. konuşmasını favorilere ekleyip hemen geri aldım bildirim gider mi ????

  YanıtlaSil
 22. merhaba önceden sildiğim dmlere bakmamın bir yolu var mı bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
 23. telefondan twittera giriyordum aniden çıkış yaptı e-posta ve şifre doğrulama hatası dedi.şimdi bilgisayardan girmeye çalışıyorum giremiyorum.baska bir hesaptan profilime bakayım dedim tweetlerimi korumaya alınmış.sizce sistemle ilgilimi yoksa twitterım çaındımı? bilgi verirseniz çok memnun olurum

  YanıtlaSil
 24. Beni takip etmeyenler benim twit vementionlarımı görebilirler mi?

  YanıtlaSil
 25. Merhaba Ufuk bey. şifrem kullanıcı adım doğru ama hatalı e-posta ve şifre kombinasyonu diyor. farklı tarayıcıdan giriyorum yine olmuyor.farklı pc ve telefondan giriyorum aynı şeyi diyor.maile şifre sıfırlama istedim mesaj gelmedi ne yapmalıyım yardım !!!!!

  YanıtlaSil
 26. .Merhaba. Korumalı hesaba sahip bir kişinin tweetlerini görebilme imkanı var mı ?

  YanıtlaSil
 27. Engelledigim insan hala profilimi görebiliyor başka çözümü yok mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayarlar gizlilik yerinden tweetlerini koruma altına alabilirsin

   Sil
 28. Merhaba...
  Twitter in arama motorunda ismim ciksin istemiyorum. Bunu nasil engelleyebilirim ¿
  Mumkun mu ¿

  YanıtlaSil
 29. benim sorunum su
  bir arkadasıma daha verdım twıtter sıfremı.
  ama ne kadar sıfremı degıstırsem de onun hesaplarında kayıtlı bulunmakta hesabım. o ıslemı nasıl halledebılırız.
  lütfen yardımcı olun sinir krızı gecırcem.özel adına bısı kalmadı.herseyım ortada.

  YanıtlaSil
 30. hesabımı dondurdum tekrar açtım 3 gün oldu hala takipçilerim ve takip ettiklerim 0 görünüyor nezaman açılır acaba :((

  YanıtlaSil
 31. Selam , twitterde 3 hesabim var bu uc hesabin ayni ki§iye ait oldugunu bilebilirlermi

  YanıtlaSil
 32. twitlerimde favoriler gozükmüyor napabilirim daha önce gözüküyordu

  YanıtlaSil
 33. başkasının yazısına yanıt yazınca benim hesabımda gözüküyor, farklı bir hesaptan o twit çıkmış mı diye baktığımda yanıtım gözükmüyor, bu neden olabilir? ve çözümü nedir?

  YanıtlaSil
 34. Twitterda ben kimseye soylemesemde uc hesabimin bana ait oldugunu baskalarinin bilme imkani vermi ...tesekkurler

  YanıtlaSil
 35. Bikac kişinin senin profilini gormesini nasil engelleyebilirim?. Engelle tusuna bastiim halde hala tweetlerimi okuyabilio.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Admin yon bazi sorularızi ben cevaplayayim barı

   Twit bildirimlerini profilden bildirimlere gidin ordan ayarlayin....

   Profilini gormelerini tamamen engelleyemezsin ne yapar eder twitlerini okurlar fakat hesabini korumaya alirsan okuyamazlar, bunun icin
   Profilden gizlilik ayarlarina gidin hesabimi korumaya ali secin kucuk bir kilit hesabiniza gelecekdir....

   Sifresini arkadasa veren arkadasa sira gelince bir daha kimseye sifreni verme bak neler gemis basina git baska hesap ac yeniden hersyi yap

   telefondan twitira giren arkadas buyuk ihtimal hesbin baskasinin eline gecmis , gecmis olsun

   DM birbirlerini takip ettigi halde DM atamayan arkadas takdiri Ilahi isde ne yparsin, olmadimi olmuyor

   Twitterin arama motorunda cikmasini istemeyen arkadas bu mumkun degil , mumkun olmasi icin hesabini tamamen kapatman gerek

   Engelledigin insan profilini gorur

   yani isde boyle ama admin benim sorumuda cevaplasa sevinirim


   Sil
 36. attığım tweetler profilimde görünüyor rt fav falan geliyo fakat bi hashtag'a tweet atınca attğım tweet gözükmuyo twiterin spam engeline takılmışsam nasıl kurtulurum ?

  YanıtlaSil
 37. Ben birini takip ediyorum o da beni takip ediyor ama DM atmaya calistigimda o kullanıcı sizi takip etmiyor diyor bunun sebebi nedir

  YanıtlaSil
 38. Merhaba aslında benimkisi kolay birşey ama bir türlü yapamadım.Twetterimi nasıl aktifleştirebilirim.Yani birinin tweet bildirimlerini nasıl alabilirim?

  YanıtlaSil
 39. merhabalar... Arkadaşım benim telefonumdan twitter hesabına girdi. Çıkış yapmasına rağmen hala onun twitter uyarıları benim telefonuma geliyor. Nasıl iptal edebilirim... Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 40. merhaba, engellediğim kişinin twetlerimi görmesini istemiyorum ne yapabilirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. engellediysen zaten göremez

   Sil
 41. Benim tweetlerim herkese açık ancak beni takip etmeyen kişi ben onu takip ediyorum ama beni takip etmiyor tweetlerimi görebelirmi yani anasayfasında olurmuyum ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır olmazsın senin tweetlerini görmesi için seni takip etmesi gerekiyor

   Sil
 42. ya ben yanlışlıkla birini takip edip geri o an içnde takibi bıraktm o bunu anlar mı ona bildirm felan gider mi ??

  YanıtlaSil
 43. Merhaba twitterda yanlislikla fav attigimiz bir twiti aninda geri ceksek yine de bildirim gider mi

  YanıtlaSil
 44. Merhaba!! Ben Twitter'da bir kişiyi hiç takip etmediğim onu engelleyip spamladığım halde hala takip ediyor gözüküyorum.Twitter kendi kendine birkaç saniye içinde o kişiyi tekrar takip etmeye başlıyor.Bunu ansıl düzeltebilirim?Şimdiden teşekkürler.!! :)

  YanıtlaSil
 45. Merhaba ben tweet atığım zaman profilimde görüyorum ama anasayfada göremiyorum işin tuhafı tweetlerim favlanıyor yada rt leniyor ne yapmam gerekiyor yardım edebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim de tam tersi şekilde anasayfamda görünüyor ve profilimde görünmüyor

   Sil
 46. Merhaba Twitterımın anasayfasında sadece takip ettiklerim görünsün istiyorum.Anasayfama tüm dünyanın tweetleri geliyor.Nasıl düzeltebilirm acaba?

  YanıtlaSil
 47. iyi günler ben selçuk üniversitesinde okuyorum. sosyal medya dersinde çalışma konum twitter. bu nedenle bir yetkili ile görüşmem gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 48. Merhaba. Dm butonumu üstünde 1 yazıyor yani mesaj gelmiş ama butonun üstüne tıklıyorum mesaj falan gelmemiş cıkıyorum hala 1 yazıyor ama tıklıyorum mesaj falan yok ne yapmalıyım ?? Acilll

  YanıtlaSil
 49. merhaba twitterde resim yayınlıyorum resim görünmüyor fotoğrafı görüntüle var tıkladığında görünüyor direk resimler nasıl açık hale gelir?

  YanıtlaSil
 50. twiti sildikten sonra ana sayfada hala görünebilr mi?

  YanıtlaSil
 51. merhaba. oldukça aktif bir twitter kullanıcısıyım. son 6 gün içinde pek çok tweet atmış olmama rağmen profilimde en son 6 gün önce atılmış tweetler görünüyor ve yeniler görünmüyor. ne yapmam gerekir söyler misiniz?

  YanıtlaSil
 52. Merhaba. Ben yanlışlıkla birini takip ettim ve takibi hemen geri çektim ve bu kişinin twitleri açık ona bildirim gider mi ?

  YanıtlaSil
 53. Merhaba. Twitterda takip ettiğim birinin twitine yanıt yazdığımda benim duvarımda gözüken yanıt, sohbeti göster kısmında gözükmüyor. Yani 3. kişiler benim yanıtımı göremiyor ama ben onların yanıtını görüyorum. Bu neden oluyor olabilir?

  YanıtlaSil
 54. Merhaba hergün attığım twittler profilimde görünmüyor.ben görüyorum ama dışarıdan biri 2 mart tarihli twiti görünüyor..bir ara düzelmişti ama şimdi yeniden bozuldu..uygulama vs kaldırdım şifre değiştiridim..başka ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..neden böyle bir durumla karşılaşıyorum?

  YanıtlaSil
 55. twitter hesabım facebook gibi oldu headerım faceteki kapak fotoğrafı gibi büyüdü garip birşey oldu ve hesabıma ne oldu bilmiyorum ama başkalarının profili öyle olmadığı halde onlarınkini de öyle görüyorum. ne yapacağım? lütfen acil yardım ediiiiin.

  YanıtlaSil
 56. Tanımadığım biri tarafından tweetime atılan fav ı kaldırmak istiyorum. Nasıl yapıcam ?

  YanıtlaSil
 57. Arkadaşlar şöyle bir sorunum var:
  Birisinin tweetine cevap olarak attığım tweet, ilgili tweetin altında gözükmüyor.Benim profilimde yazdığım tweet gözüküyor.Sohbeti göster deyince onun tweetine cevap olarak yazdığım da gözüküyor. Ama onun profiline girip ilgili tweetin cevaplarına baktığımda benim yazdığım gözükmüyor... Acaba engelledi mi diye düşündüm ama profiline erişebiliyorum. Başka tweetlerine cevap yazcınca o tweette yazdığım gözüküyor ama bazı tweetlerine yazdıklarım gözükmüyor o kişinin sayfasından bakınca..
  Neden böyle oluyor?

  YanıtlaSil
 58. merhaba. korumalı hesabım daki tweetlerimi beni takip etmeyen ama takip ettiğim birisi ona tweet sttığımda bu tweetleri görebilir mi?

  YanıtlaSil
 59. Benim twitter ımda engelli olan birinin paylaşımını favorilerime ekleyip geri aldığımda o kişiye bildirim gider mi? Lütfen acil cevap verin

  YanıtlaSil
 60. benim twitter hesabım yok.google den o kişinin twitterine girsem.o da *twitter profiline bakanları* uygulamasi yapsa benim adım çikmaz demi yani kim baktida ben görülmem de mi

  YanıtlaSil
 61. Kapatilmis bir twitter hesabinin dm leri saklaniyor mudur? Mahkeme istese twitter bunu verir mi?nette bu konuda bilgi yok.

  YanıtlaSil
 62. Kolay gelsin, benim hesabımda 3009 tweet ve retweet'im gözüküyor amaTweetler butonuna tıkladığımda son attığım 3 Tweeti görebiliyorum. Ne yapmam lazım.

  YanıtlaSil
 63. Hiçbir tweeti favorilere ekleyemiyorum hata veriyor sebebi nedir? nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 64. Takip etmediğim birine kimse görmeyecek şekilde tweet atabilirmiyim sadece o görmeli

  YanıtlaSil
 65. engellediğim birisinin yanlışlıkla bir twitini favorilere ekledim sonra tekrar kaldırdım ona mail mesaj ya da bildirim düşer mi

  YanıtlaSil
 66. Bir kişi tarafından bloklandıysak o engeli kaldırabilir miyiz?

  YanıtlaSil
 67. merheba ben yanlisikla qrkasimi engelledim engeli hemen kaldirdim ama takip edemiyoruorum neden olabilir? bir sure beklemelimiyim ?

  YanıtlaSil
 68. ben birini etiketliyerek tweet atıyorum fav rt yapanları bildirimlerden görüyorum ama profilimde o tweeti göremiyorum neden ?

  YanıtlaSil
 69. Takip ettiğim biri hesabını şuan korumaya almış. Twtlerini göremiyorum. Ama hala takip ediyorum. Twtlerini görememe sebebim neden??????????????

  YanıtlaSil
 70. Attığım bir tweeti favorilere ekleyen bir kişi olduğunu gösteriyor fakat ben o kişiyi göremiyorum bunun sebebi nedir ??açıklarsanız sevinirim..

  YanıtlaSil
 71. merhabalar,
  benim hesabımda çok önemli bilgiler içeren birkaç dm silindi. bunları geri getirmem gerek. bunun için yardımcı olabileceğniz mevcut bir yöntem var mıdır? şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 72. DM yazdığım kişiden başkası yazdığımı okuyabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır göremez bu sadece ona özel msjdır

   Sil
 73. Merhaba,
  Bilmesini istemediğimi birinin tweetine giriyor yazilarini okuyup resim bakip cikiyorum.
  Girdigimi görebilecek uygulama veya telefon markasi var mi?varsa bende görmek isterim yardi.ci olursaniz.

  YanıtlaSil
 74. twitterdan sildiğim fotom google'da adımı aratınca yine çıkıyor. nasıl halledebilirim bu sorunu yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
 75. Merhaba. Attığım tüm tweetler başka bir kullanıcı tarafından atılıyor. Sayfası bana ait tweetlerle dolu, retweet değil kendi yazmış gibi paylaşıyor. İkaz ettim ancak cevap yok. Otomatik bir durum söz konusu sanırım tüm tweetlerim 5 dk'da 1 filan o hesaptan atılıyor. Bu durumdan kurtulmak için yapabileceğim bir şey var mı?

  YanıtlaSil
 76. Benim uzun zamandır takip ettiğim, ama daha sonra bir nedenden dolayı takip etmemi ENGELLENDİĞİM bir hesabı nasıl takip edebilirim???
  Bu konu benim için çok ama çok önemli LÜTFEN yardımcı olurmusunuz???

  YanıtlaSil
 77. Takip etmediğim birinin retweetini favlasam bildirim gider mi

  YanıtlaSil
 78. Sildiğim tweetleri takipçilerim hala görebiliyor. Tam olarak kaldırmanın bir yolu var mı?

  YanıtlaSil