“Ubuntu Linux” nedir, ne değildir?

"Ubuntu Linux" nedir, ne değildir?Merhabalar.

Normalde böyle bir yazı yazmak istemezdim ancak sanırım yazmam şart oldu.

Geçtiğimiz hafta blogumun istatistiklerinde bir detay dikkatimi çekti hemen. Ubuntu yazıyordu ve şaşırdım.

Normalde blogumun istatistiklerine mümkün olduğunca sık göz atmaya çalışırım. Hangi arama sonucu benim yazım çıkmış, hangi siteler benim bağlantımı paylaşmış, hangi işletim sistemlerinden daha çok talep görmüş gibi sorulara cevap bulabilmek açısından gerçekten yararlı oluyor.

Ancak geçtiğimiz haftalarda şaşkınlık içinde kaldım. Sebebi ise bu ilginç istatistik idi:

25 Kasım-2 Aralık tarihleri arasındaki Kitle istatistiğim bu şekilde.

Dikkatinizi en çok ne çekti bilmiyorum ancak ben “Ubuntu” yazısından gözümü alamıyorum. Ubuntu bir işletim sistemi olmuş da benim haberim mi yok? Dağıtım ne demek, işletim sistemi ne demek? Peki neden daha önce bu ayrım yoktu? Neden sadece Ubuntu? Peki diğer binlerce Linux?

Ve bu değişiklik yaklaşık 2 haftadan beridir var. Hani farklılığın sebebi Ubuntu mu yoksa bu istatistiği oluşturan Google mı o konuda hiçbir fikrim yok. Dolayısıyla doğrudan hedef alabildiğim bir kesim de yok. Ancak sadece Ubuntu olması bana nedeninin Ubuntu olduğunu hissettiriyor.

Dikkatimi yıllardan beri çekip duran bir başka ayrıntı ise Ubuntu’nun ana sayfası. Anasayfa çoğu kullancının gördüğü tek sayfadır. Başka sayfaları açmaya ihtiyaçları veya zamanları yoktur çünkü. Açarlar, okurlar ve kapatırlar.

Bu resmi inceleyin şimdi de.

Ubuntu’nun sıradan ve olağan bir Linux dağıtımı olduğunu nasıl anlayacağız peki? Daha anasayfasında bir tane dahi Linux kelimesi geçmiyor. Sürüm notlarında yalnızca üç yerde Linux kelimesi geçiyor. Sıradan bir kullanıcı bunun farkına nasıl varabilir?

Ubuntu 11.10 incelememde de benzer bir konuda birçok sitemde bulundum. Sizi bilmiyorum ancak ben bir Linux sevdalısı olarak bu durumdan hiç memnun değilim. Kendi çapımda tepkimi göstermekten geri durmayacağım. En gözde Linux dağıtımı olması nedeniyle tabii ki Ubuntu’yu tamamen görmezden gelemem ancak her yerde “Ubuntu Linux” yazıp okyanusta damla olarak tepkimi sürdüreceğim.

Saçma bir yazı oldu ancak yazma ihtiyacı hissettim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorumlar 5

 • saçma değil, güzel yakalanmış bir ayrıntı… tebrikler…

 • Google altyapisini kullanan Bloggerin hatasi oldugunu dusunuyorum.Ayni zamanda iPad degil iOs isletim sistemidir.

  • Örneğin ben şu an 32 bit LMDE kullandığım için benden dönen useragent stringi:

   Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:9.0.1) Gecko/20100101 Firefox/9.0.1

   şeklinde. Şimdi sanal olarak çalıştırdığım Ubuntu 11.10 ise:

   Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:7.0.1) Gecko/20100101 Firefox/7.0.1

   döndü. Şaşırdım şu an 😀 Ubuntu nereden çıkıyor peki 😀

 • anlamak için ne kadar araştırsamda linux ile ubuntu arasındaki farkı bu kadar net anlatan bi yer denk gelmedi.bilginin paylaşarak çoğalacağına inananlar adına emeginize tsk ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.