Ubuntu Linux’ta VirtualBox görüntü kaydı

Ubuntu Linux'ta VirtualBox görüntü kaydıVirtualBox 4.3.1x serisi ile ekran görüntüsünü video olarak kaydetme özelliği geldi. Ancak bu özellik Ubuntu Linux ve diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlarda sorun çıkarmakta.

libvpx, WebM projesinin bir parçası olarak VP8 kodlama türünde videoları oluşturabilme ve açabilmemizi sağlayan bir kod çözücü. Ancak 1.3.0 sürümü, VirtualBox ile uyumsuz olduğu için sanal makinemizin ekran görüntüsü yerine yeşil bir görüntü kaydetmekte. Bunu çözelim.

libvpx1’in 1.2.0 sürümünü kurmamız gerekli. Ancak bunu yapınca bağımlılık zinciri kırıldığı için sistemi onarmadan paket ekleyemez sistemi güncelleyemez hale geliyoruz.

Öncelikle libvpx1 1.2.0’ı kuralım.

Şimdi bağımlılık zincirinin kırılmasına sebep olan gstreamer1.0-plugins-good paketini kandıralım.  Şu an herhangi bir paketi normal olarak yüklemek isterseniz veya sistemi güncellemek isterseniz size bozuk paketler olduğunu söyleyecek ve işlemi iptal edecektir. Bunu söylemesini önlemek için

dosyasında libvpx1 (>=1.3.0), metnini aratın ve gstreamer1.0-plugins-good paketinin

bağımlılıklarından silin, dosyayı kaydedin.

Artık tek sorunumuz sistemi güncellemek. Güncellediğiniz takdirde libvpx1 ve libvpx1:i386 paketleri 1.3.0’a yükselecek, gstreamer1.0-plugins-good’un da bağımlılık listesi düzelecektir. Güncellemeyi bu üç paket için devre dışı bırakalım.

dedikten sonra

dediğimizde

Yaptığımız her şeyi geri çevirmek için:

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.